Свято-Успенська церква

1756 року завершується будiвництва та проходить освячення Свято-Успенської (Омелянської) церкви у Рiвному.
За легендами у церквi молився Iван Гонта.

Найстаріша культова та архітектурна споруда Рівного. Вона була зведена у 1756 році. У давнину мала назву Омелянівська, бо через цей храм проходив шлях до Омеляни. У 60-х роках минулого століття радянська влада планувала знести храм, а на його місці побудувати гуртожиток технікуму текстильної промисловості. Врятували церкву мешканці вулиці Шевченка. Торік їй виповнилося 250 років.

Це — найстаріша в місті культова споруда, вона відноситься до пам’яток містобудування й архітектури національного значення. Імен архітектора, художника настінних розписів та іконостасу історія до наших днів не зберегла. Як стверджує історик Олена Прищепа в своїй книзі “Вулицями Рівного”, дерев’яна церква збудована 1756 року без жодного металевого гвіздка (!). На її місці існував більш давній храм, розташований на тодішній Омелянівській вулиці. Церква — з трьох зрубів однакової висоти, одноглава, з восьмигранною середньою частиною і п’ятигранною апсидою (виступ для вівтаря). Колись дах храму був вкритий гонтом — дерев’яними дощечками, які потім замінили на бляшане покриття. Двоярусна дзвіниця увінчана восьмигранним шатром, на верхній точці якого — крупне “яблуко” з хрестом. Нещодавно стару кам’яну огорожу церковного подвір’я замінили на ажурну металеву. Тож на одну старовинну деталь тут стало менше. Культову споруду хотіли знести в той час, коли неподалік починали земляні роботи перед зведенням будинку обкому КПУ (нині — Рівненської облдержадміністрації). Але місцеві жителі відстояли її. Так і стоїть вона між кількома п’ятиповерхівками, практично закрита від гостей Рівного. Одним із настоятелів церкви був відомий знавець народної медицини на Волині протоієрей Михайло Носаль, який жив поруч з нею.

1975 р. (?)
Свято-Успенська (Омелянська) церква (1756)
Фото з книги Цинкаловського "Старовинні пам'ятки Волині"

2004 рік
Свято-Успенська (Омелянська) церква (1756)
Фото

2004 рік
Свято-Успенська (Омелянська) церква (1756)
Фото


Доповнення до матеріалу надсилайте на info@rivne.org. Цитування або передрук дозволяється за умови зазначення рядка: "Вiртуальне мiсто Рiвне" © www.rivne.org

<< Повернутись